نکاتی که پیش از تجربه بازی A Plague Tale: Innocence باید بدانید

بازی‌های ویدئویی شاید درگیرکننده‌ترین نوع سرگرمی باشند و بازی A Plague Tale: Innocence قصد دارد با داستان خود دنیای گیمرها را زیر رو رو کند.

داستان بازی A Plague Tale: Innocence

بازی A Plague Tale: Innocence در قرن 14 میلادی در کشور فرانسه جریان دارد که جنگی صد ساله و طاعونی بسیار وحشتناک در آن جریان دارد. داستان بازی برروی دو شخصیت آمیکا و برادر جوان‌ترش، هیگو، است. پدر و مادر آن‌ها کشته شده‌اند و آمیکا و هیوگو در حال فرار هستند. ان‌ها باید از دست کسانی که قصد کشتنشان را دارند فرار کرده و نباید گرفتار دسته‌های بزرگ موش مبتلا به طوعون شوند.

پشت زمینه نیمه تاریخی بازی A Plague Tale: Innocence

کاملا مشخص است که بازی A Plague Tale: Innocence از اتفاقات تاریخی الهام گرفته است و تاکید آن‌ها بر روی طاعون  نیز به همین خاطر است، اما این عنوان کاملا از لحاظ تاریخی درست نیست. توسعه دهندگان در این مورد به صورت واضح توضیح نداده‌اند، ولی تایید شده است که حضور موش‌ها قرار است عناصر فراطبیعی به بازی اضافه کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد باید منتظر تاریخ عرضه بازی یا توضیح سازندگان بمانیم.

شخصیت‌های بازی A Plague Tale: Innocence

همانطور که پیش از این نیز اشاره کردم، داستان مهم‌ترین بخش بازی محسوب می‌شود. در درونی‌ترین لایه‌اش این عنوان یک داستان شخصی را روایت می‌کند که تمرکز را بر روی رابطه دو شخصیت هیوگو و آمیکا خواهد بود. در ابتدای بازی این دو چندان رابطه گرمی با هم ندارند، اما با پیش روی در بازی و با پشت سر گذاشتن سختی‌های فراوان می‌بینیم که این دو چقدر به هم وابسته می‌شوند و چه اعتماد غیرقابل شکستنی به هم پیدا می‌کنند.

موش‌های بازی A Plague Tale: Innocence

 

کمتر عنونی را می‌شود پیدا کرد که در آن حضور موش‌ها تا به این اندازه مهم باشد. البته در A Plague Tale: Innocence اهمیت مو‌ها کاملا منطقی جلوه داده‌ شده‌اند. این موش‌ها ناقل یک بیماری بسیار کشنده هستند که می‌تواند بدترین کابوس ممکن برای بازیکنان باشند. تنها راه مقابله با موش‌ها رسیدن به یک منبع نور است و بسیار جالب خواهد بود که ببنیم این مکانیزم از گیم‌پلی چگونه عمل می‌کند.

کلیسا و گروه THE INQUISITION

موش‌های ناقل طاعون تنها خطری نیست که جان هیوگو و امیکا را تهدید می‌‍‌کند. همانطور که در بالا اشاره کردیم، این دو در حال فرار هستند و سربازان کلیسا و THE INQUISITION به دنبال آن‌ها هستند. از این رو آمیکا و هیوگو با دو دشمن بسیار قدرتمند در دو جبهه مختلف باید دست و پنجه نرم کنند.

مخفی‌کاری

مخفی‌کاری یکی از مهم‌ترین مکانیزم‌های گیم‌پلی بازی A Plague Tale: Innocence است. آمیکا و مخصوصا هیوگو توانایی مبارزه با سربازان کلیسا را ندارند به همین خاطر نیاز دارند که با مخفی‌کاری از ان‌ها عبور کنند. اینجاست که موضوع جالب می‌شود. تاریکی که برای مخفی‌کاری بهترین ابزار است، زیستگاه موش‌ها محسوب می‌شود و برای فرار از دست موش‌ها باید به روشنایی بیایید که برای مخفی‌کاری خوب نیست. ایجاد تعادل بین این دو مکانیزم بسیار جالب خواهد بود، مخوصا که بتوانید با خاموش کردن نور، موش‌ها را به جان سربازان کلیسا بیاندازید.

هوش مصنوعی هیوگو

آمیکا تنها شخصیت قابل بازی در A Plague Tale است ولی او وظیفه دارد که همیشه که از برادر کوچک خود نیز محافظت کند. از این رو هوش مصنوعی هیوگو اهمیت بسیار زیادی دارد. هیوگو همیشه به دنبال آمیکا می‌اید، ولی بازیکن می‌تواند به هیوگو دستور بدهد که جایی وایستد و یا مخفی شود. در هنگام مخفی کاری شما همچنین باید علاوه‌بر توجه به موقعیت دشمنان، مراقب هیوگو نیز باشید. به عنوان مثال اگر بیش از حد از هیوگو دور شوید او می‌ترسد و شروع به سرو صدا می‌کند که توجه دشمنان را جلب خواهد کرد.

معماها بازی A Plague Tale: Innocence

در بازی A Plague Tale: Innocence تمرکز بسیاری بر روی معماها هست، که سازندگان در مورد آن‌ها قول داده‌اند که چالش‌های بسیار جالبی برای بازیکنان خلق می‌کنند. از یک رو یک سری معما سنتی در بازی وجود دارند، اما یک فرم دیگر از آن‌ها نیز در بازی وجود دارد. معماها همچنین با شرایطی ادغام می‌شود که شما علاوه‌بر حل معما باید با مخفی‌کار از دشمنان نیز عبور کنید. شما باید محیط پیرامون خود را بررسی کرده و با خلق یک مسیر راه را باز کنید. کارگردان بازی در این مورد در مصاحبه‌ای گفته بود که:

مخفی‌کاری در کمتر از یک سوم بازی وجود دارد، ولی یک سری ست‌پیس مخفی‌کاری بسیار عالی وجود دارد. بازی بیشتر بر روی حل معما تمرکز دارد، چون آمیکا و هیوگو نمی‌توانند به صورت مستقیم با دشمنان درگیر شوند. از این رو مشاهده کردن و باهوش بودن است که می‌تواند شما را از یک موقعیت خطرناک نجات دهد.

اسلحه امیکا

در طول سفرش آمیکا از یک قلاب سنگ استفاده می‌کند که کاربردهای مختلفی دارد. این قلاب سنگ می‌تواند برای گیج کردن سربازان استفاده کند یا اشیا را تکان دهد. این وسیله می‌تواند قوی‌تر شود که قدرت، فاصله و کم صدا بودنش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. بازیکنان می‌توانند یک سری مهمات بسازند که امکان استفاده از یک سری حمله آتشین را به شما می‌دهد.

دیگر شخصیت‌ها بازی A Plague Tale: Innocence

با اینکه قرار است تمرکز اصلی بازی بر روی شخصیت‌های هیوگو و آمیکا باشد، ولی یک سری شخصیت بسیار مهم دیگر نیز در بازی وجود دارند که با آن‌ها ملاقلات می‌کنیم. بعضی از این افراد یک سری بچه کودک هستند که نه تنها هدفی بسیار مهمی در داستان دارند، بلکه بر روی گیم‌پلی نیز تاثیرگذار هستند.

ساخت و ساز و کرفت کردن

کودکانی که آمیکا و هیوگو ملاقات می‌کنند در طول سفر به آن‌ها کمک بسیاری می‌کنند. در گیم‌پلی بازی آن‌ها با آپگرید و کرفت کردن به تاثیر بسیار زیادی دارند. تاثیر آن‌ها به قوی کردن اسلحه آمیکا و ساخت وسایل جدید است. به عنوان مثال یکی از این شخصیت‌ها در کیمیاگری مهارت بالایی دارد و به شما دستور عمل جدید یاد خواهد داد.

ابزار و اسلحه‌ها

قلاب سنگ تنها سلاح آمیکا نخواهد بود و ابزار دیگری نیز در اختیار او قرار دارند تا با موش‌ها و سربازان کلیسا مقابله کند. آمیکا می‌توانند از تعداد قابل توجهی سلاح دیگر نیز استفاده کند که بیشتر آن‌ها مربوط به کیمیاگری هستند. در بالاتر نیز اشاره کردیم در این مکانیزم از گیم‌پلی کودکانی که با آن‌ها دیدار می‌کنید تاثیرگذار خواهند بود.

مدت زمان گیم‌پلی بازی A Plague Tale: Innocence 

بازی  A Plague Tale: Innocence را می‌توان نسل جدید از عناوین داستان محور و خطی دانست که مشکلی در زمینه طول مدت زمان گیم‌پلی ندارد و مقداری نیز ازادی عمل به بازیکن خواهد داد. بازی از ده چپتر و قسمت مختلف تشکیل شده است که می‌توانند حدودا 12 تا 15 ساعت بازیکنان را سرگرم کند.